18 kwietnia: warsztaty batiku z Yoną Aloewie | Immigrants in Action – Polska

18 kwietnia: warsztaty batiku z Yoną Aloewie

W 2010, rok po tym jak indonezyjski batik został wpisany na listę światowego dziedzictwa niematerialnego UNESCO, Indonezja ogłosiła 2 października Narodowym Dniem Batiku.

Co to jest batik?

Batik jest indonezyjską techniką farbowania tkanin przy pomocy nakładania kolejnych warstw wosku i kąpieli w barwnikach. Ta w istocie interesujacą metoda pozwala na uzyskanie unikalnego materiału na odzież, ale także inne rodzaje dekoracyjnych tkanin.

W Europie batik poznano po raz pierwszy w XVII wieku, kiedy Holendrzy, którzy skolonizowali indonezyjską Jawę, pokazali ten rodzaj zdobienia tkanin światu. Batik popularny był również w Polsce – na początku w latach dwudziestych, a potem w późnych latach osiemdziesiątych, kiedy popularyzowali go niektórzy artyści.

W przeszłości Indonezyjczycy nosili batikowe tkaniny tylko w bardzo oficjalnych sytuacjach. Dzisiaj jednak staje się coraz popularniejszy pośród młodych ludzi, co wiąże się z dostępnością stylowych batikowych materiałów w przyzwoitych cenach.

Warsztaty batiku w Fundacji dla Somalii

Patronami wydarzenia są Fundacja dla Somalii, a także Indonesia Diaspora Network – Poland (ODN-PL) oraz Pracownia Batiku Słupskiego Ośrodka Kultury. Chcemy pokazać mieszkańcom Warszawy i okolic zainteresowanym kreatywnym spędzaniem czasu wysoką artystyczną wartość zarówno tradycyjnego, jak i nowoczesnego batiku.

MIEJSCE: Fundacja dla Somalii, ul. Bracka 18/63, Warszawa
DATA: 18 kwietnia 2016
CZAS: 11.00-16.30

Zapraszamy każdego, kto chce poczuć indonezyjską atmosferę i odkryć swój własny artystyczny talent!

Organizatorką wydarzenia jest Yona Aloewie

Yona Aloewie
„Chciałabym przede wszystkim pokazać indonezyjską sztukę batiku polskiemu społeczeństwu. Uczestnicy warsztatu pogłębią dzięki temu swoje zrozumienie indonezyjskiej sztuki – chcę zachęcić ich do poznania mojej kultury. Ci zaś, którzy tylko o warsztacie usłyszą, zostaną może zainspirowani do własnoręcznego eksperymentowania i rozwijania swojej własnej kreatywności oraz ekspresji!” Yona Aloewie, organizatorka warsztatów

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Punkt-Konsultacyjny-Porady-Dla-Imigrantów-Polska

Punkt Konsultacyjny

607 858 868

Kontakt

607 858 868

Mówimy po: angielsku, arabsku, rosyjsku, ukraińsku, hiszpańsku, francusku, somalijsku, hebrajsku

Zajrzyj do nas

Bracka 18/63, Warszawa

Click to open larger map

Fundacja dla Somalii

Fundacja-Dla-SomaliiNaszą misją jest promowanie dialogu międzykulturowego i polityki różnorodności oraz wymiany doświadczeń kulturowych. Poprzez naszą działalność staramy się szerzyć ideę tolerancji i poszanowania praw człowieka.

Bracka 18/63
00-020 Warszawa

607 858 868
+48 22 658 04 87

Facebook